Skip to content

Плоскостопість

Людська стопа в стані норми має зведення - поперечний (під основами пальців) і поздовжній (за внутрішнім краєм стопи), наявність яких забезпечує амортизаційну функцію і допомагає утримувати тіло в рівному положенні. Плоскостопість є поширеним захворюванням, при якому опущені один або відразу обидва склепіння, у зв'язку з чим можуть розвинутися серйозні патології опорно-рухового апарату.

ПРО ЗАХВОРЮВАННЯ

Плоскостопість – це прогресуюча деформація стопи, що призводить до втрати її функції. 

У норми стопа людини має склепіння – сукупність кісткового апарату, що підіймає стопу над поверхнею. Таких склепінь є 2: одне розташоване поздовжньо від п’ятки до великого пальця, а інше поперечно, вздовж пальців. 

Отже, існують ділянки стопи, що завжди контактують із землею, а також склепіння, що забезпечують амортизацію і допомагають утримувати рівновагу.

Коли розвивається плоскостопість, ці склепіння опускаються – тож стопа майже повністю чи повністю контактує із землею. 

Залежно від того, які склепіння уражені, виділяють типи плоскостопості:

 • поздовжня – сплощується поздовжнє склепіння, стопа стає довшою;
 • поперечна – сплощується поперечне склепіння, стопа ніби вужчає;
 • комбінована.

ПРИЧИНИ

Плоскостопість може бути вродженим станом (орієнтовно у 5% випадків) чи розвиватися протягом життя (95%) через:

 • неправильно підібране взуття;
 • надмірне навантаження на стопи – наприклад, якщо у вас стояча робота, ви носите взуття на високих підборах чи маєте зайву вагу;
 • атрофію м’язів і слабкість суглобів – такі стани можуть виникнути через недостатню фізичну активність;
 • травми;
 • параліч кінцівок (наприклад, при поліомієліті);
 • рахіт.

СИМПТОМИ

Плоскостопість небезпечна тим, що створює надмірне навантаження на кістки стоп та хребет. Так вони швидше “зношуються”. Це може призвести до серйозних ускладнень: артритів, артрозів, протрузії міжхребцевих дисків та гриж хребта.

Саме тому так важливо вчасно діагностувати плоскостопість. А запідозрити її вам допоможуть такі ознаки:

 • ваші стопи візуально змінюються: стають довшими, ширшими чи набрякають;
 • ноги болять і значно втомлюються до вечора;
 • ви відчуваєте напруження у литках, біль у попереку і колінах, особливо під час ходьби;
 • з’являються «мозолі» біля великого пальця.
 • ваше взуття стоптується лише з одного боку, а устілка натомість затирається повністю.

Закликаємо вас з такими скаргами одразу звертатися до лікарів, щоб не запустити перебіг хвороби. Адже плоскостопість має стадійність розвитку. І чим раніше ми встановимо діагноз, тим кращий прогноз.

КЛАСИФІКАЦІЯ

Виділяють 3 ступені патології:

Плоскостопість І ступеня. Є дискомфорт під час ходьби та надмірна втомлюваність. Хода важчає. Можливий набряк стоп, але деформації кісток ще немає.

Плоскостопість ІІ ступеня. Вражаються одразу 2 склепіння. Ходьба стає все важчою, а болі вже поширюються до колін. Можливий розвиток клишоногості.

Плоскостопість ІІІ ступеня. Симптоми виражені максимально. Страждає весь опорно-руховий апарат, тож болять не лише ноги, а й спина і голова. Навіть найпростіші навантаження завдають жахливого болю.

Щоб не страждати від наслідків плоскостопості, радимо дотримуватися нескладних профілактичних засобів:

 • підбирати зручне взуття без високих підборів;
 • вести активний спосіб життя;
 • контролювати масу тіла;
 • вчасно лікувати травми;
 • за перших проявів плоскостопості звертатися до лікаря!

ЛІКУВАННЯ В АКСІС

Для того, щоб подолати плоскостопість, лікування має бути комплексним і базуватися на якісній діагностиці. Саме за такими принципами працюють наші лікарі в Аксіс.

Спочатку ми проводимо всі необхідні обстеження, щоб точно встановити діагноз і визначити ступінь плоскостопості, а потім розпочинаємо лікування на основі сучасних європейських протоколів.

Основні напрямки лікування захворювань м’язової системи в Аксіс:

Зворотній зв'язок

  ІНШІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

  12.07.2022

  Забій

  ЗАБІЙ – це травматичне ушкодження м’яких тканин без порушення їхньої цілісності та без травмування кісток. Забій є найпоширенішою травмою, але при цьому однією з найлегших. Найчастіше забій проходить без ускладнень і швидко лікується. Однак забій м’язів грудної клітки чи коліна може мати велику площу ураження та довго не загоюватися.

  12.07.2022

  М’язова слабкість (гіпотонус)

  ГІПОТОНУС – стан зниженого м’язового тонусу. Часто супроводжується слабкістю м’язів. Зниження гіпотонії м’язів не можна назвати самостійним захворюванням. Воно проявляється як наслідок інших серйозних причин.

  12.07.2022

  Гіпертонус

  У нормі м’язова тканина людського тіла постійно перебуває у робочому стані. Спочатку одні волокна перебувають у тонусі, але потім вони розслабляються, а напруга переходить на ділянку, що відпочила до цього. Гіпертонус – це стан, при якому м’язи напружені у спокої. Тонус м’язів контролюється сигналами від нервів, тож гіпертонус в першу чергу є ознакою порушення роботи нервової системи.

  12.07.2022

  Міозит

  МІОЗИТ – означає стан, що супроводжується запаленням в одному або більше м’язах. Слабкість набряклість та біль, найбільш характерні симптоми міозиту. Причинами міозиту можуть бути травми інфекції аутоімунні захворювання і побічні дії ліків. Лікування міозиту залежить від причини захворювання.

  12.07.2022

  Міалгія

  МІАЛГІЯ – м’язові болі різного характеру, виразності, локалізації. Розвиваються через численні причини, у тому числі можуть бути одним із симптомів будь-якого невралгічного, ревматичного, інфекційного, ендокринного захворювання. Міалгія – наслідок багатьох причин. Найчастіше її пов’язують із неправильними фізичними навантаженнями. Так, при надмірних навантаженнях, перенапрузі, неправильної техніки виконання фізичних вправ ушкоджуються і запалюються м’язові волокна, що спричиняє хворобливі відчуття.

  12.07.2022

  Слабкість в зв’язках

  СЛАБКІСТЬ В ЗВ’ЯЗКАХ – причина хронічного болю в тілі, що характеризується ослабленням зв’язки. Коли цей стан впливає на суглоби всього тіла, воно називається гіпермобільністю суглобів, який зустрічається приблизно у десяти відсотків населення і може бути генетичним. Розхитані зв’язки можуть виявлятися по-різному та по різному ступені тяжкості. Також це не завжди впливає на все тіло. Можуть бути розхитані зв’язки стоп, але не рук.

  ЗАПИС НА ПРИЙОМ