Skip to content

Гіпертонус

У нормі м'язова тканина людського тіла постійно перебуває у робочому стані. Спочатку одні волокна перебувають у тонусі, але потім вони розслабляються, а напруга переходить на ділянку, що відпочила до цього. Гіпертонус – це стан, при якому м’язи напружені у спокої. Тонус м’язів контролюється сигналами від нервів, тож гіпертонус в першу чергу є ознакою порушення роботи нервової системи.

ГІПЕРТОНУС У ДОРОСЛИХ

Гіпертонус м’язів у дорослої людини виникає внаслідок порушень неврологічного профілю. Сигнал, що випускається мозком, не доходить до нервових закінчень, розташованих у м’язовій масі. Зазвичай таке порушення обумовлено збоєм у роботі центральної та периферичної нервової системи.

М’язовий тонус – це здатність м’язів напружуватися і скорочуватися. Завдяки тонусу скелетних м’язів ми здатні займати певне положення у просторі, а тонус гладких м’язів судин допомагає підтримувати нормальний тиск. Однак через гіпертонус порушується координація рухів, розвиваються контрактури, страждають суглоби та змінюється постава.

ГІПЕРТОНУС У ДІТЕЙ

Окремо варто виділити гіпертонус у дітей. Такий стан є фізіологічним до 3 місяців життя. Це пояснюють пристосуванням дитини до умов навколишнього середовища і тривалим перебуванням в утробі матері у позі ембріона. Однак після 3 місяців гіпертонус є патологічною ознакою і свідчить про:

  • ДЦП;
  • аномалії розвитку;
  • гіпоксію плода;
  • енцефалопатію, менінгіт;
  • резус-конфлікт тощо.

ПРИЧИНИ

Гіпертонус м’язів може виникати у здорових людей або ж свідчити про певну хворобу. Серед фізіологічних причин гіпертонусу виділяють:

  • сильне фізичне навантаження;
  • перенапруження окремих груп м’язів через тривалу статичну роботу. Наприклад, коли ви довго працюєте за комп’ютером, м’язи шиї перебувають у гіпертонусі;
  • гіпертонус внаслідок больових відчуттів. 

Такі стани швидкоминучі: після відпочинку, зміни діяльності чи припинення болю гіпертонус зникає. 

Існують також патологічні причини розвитку гіпертонусу:

  • пухлини мозку;
  • черепно-мозкові травми; 
  • епілепсія;
  • інсульт – стан, при якому різко порушується кровопостачання головного мозку;
  • інфекційні хвороби нервової системи: менінгіт, енцефаліт;
  • нейродегенеративні хвороби: боковий аміотрофічний склероз, хвороби Паркінсона чи Альцгеймера.

СИМПТОМИ

Запідозрити гіпертонус у дорослих вам допоможуть наступні ознаки:

  • обмежена рухливість і дискомфорт під час виконання звичної роботи;
  • скутість та напруженість м’язів;
  • спазми м’язів чи спонтанні посіпування;
  • підвищена втомлюваність;
  • гострий біль у м’язах. 

Щоб діагностувати гіпертонус у немовляти, зверніть увагу на такі ознаки:

  • дитина стала неспокійна, вередлива, погано спить;
  • у неї погіршився апетит;
  • спостерігаються часті перепади настрою;
  • при розведенні ніжок дитини відчувається значний опір.

ЛІКУВАННЯ В АКСІС

Якщо ви запідозрили гіпертонус, лікування варто розпочати якнайшвидше. Зверніться до Центру реабілітації хребта та суглобів Аксіс, щоб пройти повний курс діагностики та лікування. Наші лікарі працюють на основі сучасних європейських протоколів, проходять стажування за кордоном і беруть участь у медичних конференціях. Вони підберуть для вас індивідуальний курс лікування та підтримають на етапі реабілітації. 

Ми працюємо на основі новітніх медичних розробок і націлені на безопераційне лікування та якнайкращі результати відновлення. 

Основні напрямки лікування захворювань м’язової системи в Аксіс є:

Зворотній зв'язок

    ІНШІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

    12.07.2022

    Плоскостопість

    Людська стопа в стані норми має зведення – поперечний (під основами пальців) і поздовжній (за внутрішнім краєм стопи), наявність яких забезпечує амортизаційну функцію і допомагає утримувати тіло в рівному положенні. Плоскостопість є поширеним захворюванням, при якому опущені один або відразу обидва склепіння, у зв’язку з чим можуть розвинутися серйозні патології опорно-рухового апарату.

    12.07.2022

    Забій

    ЗАБІЙ – це травматичне ушкодження м’яких тканин без порушення їхньої цілісності та без травмування кісток. Забій є найпоширенішою травмою, але при цьому однією з найлегших. Найчастіше забій проходить без ускладнень і швидко лікується. Однак забій м’язів грудної клітки чи коліна може мати велику площу ураження та довго не загоюватися.

    12.07.2022

    М’язова слабкість (гіпотонус)

    ГІПОТОНУС – стан зниженого м’язового тонусу. Часто супроводжується слабкістю м’язів. Зниження гіпотонії м’язів не можна назвати самостійним захворюванням. Воно проявляється як наслідок інших серйозних причин.

    12.07.2022

    Міозит

    МІОЗИТ – означає стан, що супроводжується запаленням в одному або більше м’язах. Слабкість набряклість та біль, найбільш характерні симптоми міозиту. Причинами міозиту можуть бути травми інфекції аутоімунні захворювання і побічні дії ліків. Лікування міозиту залежить від причини захворювання.

    12.07.2022

    Міалгія

    МІАЛГІЯ – м’язові болі різного характеру, виразності, локалізації. Розвиваються через численні причини, у тому числі можуть бути одним із симптомів будь-якого невралгічного, ревматичного, інфекційного, ендокринного захворювання. Міалгія – наслідок багатьох причин. Найчастіше її пов’язують із неправильними фізичними навантаженнями. Так, при надмірних навантаженнях, перенапрузі, неправильної техніки виконання фізичних вправ ушкоджуються і запалюються м’язові волокна, що спричиняє хворобливі відчуття.

    12.07.2022

    Слабкість в зв’язках

    СЛАБКІСТЬ В ЗВ’ЯЗКАХ – причина хронічного болю в тілі, що характеризується ослабленням зв’язки. Коли цей стан впливає на суглоби всього тіла, воно називається гіпермобільністю суглобів, який зустрічається приблизно у десяти відсотків населення і може бути генетичним. Розхитані зв’язки можуть виявлятися по-різному та по різному ступені тяжкості. Також це не завжди впливає на все тіло. Можуть бути розхитані зв’язки стоп, але не рук.

    ЗАПИС НА ПРИЙОМ