fbpx Skip to content

Забій

ЗАБІЙ – це травматичне ушкодження м’яких тканин без порушення їхньої цілісності та без травмування кісток. Забій є найпоширенішою травмою, але при цьому однією з найлегших. Найчастіше забій проходить без ускладнень і швидко лікується. Однак забій м’язів грудної клітки чи коліна може мати велику площу ураження та довго не загоюватися.

ПРО ЗАХВОРЮВАННЯ

Забиті місця можуть бути одиничними і множинними. Залежно від тяжкості виділяються такі ступеня ушкоджень:

1 ступінь – легкі забиті місця, що супроводжуються появою невеликих садин і ран. Одужання відбувається самостійно через 3-4 дні.

2 ступінь – забиття середньої тяжкості, що характеризуються появою набряків та гематом. Людина може відчувати різкий біль. Спеціального лікування забитих місць у цьому випадку не передбачається. Як правило, достатньо накласти пов’язку, що давить. У разі кров’яних утворень під шкірою слід звернутися до лікаря.

3 ступінь – пошкодження м’язів та сухожилля, ймовірність вивиху. Такі травми можуть бути небезпечні при травмі колін, голови, куприка. Потрібний огляд спеціаліста для визначення подальшого лікування.

4 ступінь забій може призвести до порушення функціонування всіх систем та органів людини. Лікар визначає вид лікування та необхідність оперативного втручання.

ПРИЧИНИ

Забій м’яких тканин виникає під час травми – саме це є його причиною. Однак, як і при будь-якій травмі, варто враховувати характер травмуючого предмету, кут дії, швидкість та площу його контакту з тілом. Від цих факторів, а також від віку і загального стану пацієнта, буде залежати важкість забою. 

У типовому випадку забій виникає після короткочасної прямої дії тупого травмуючого агента. Що це означає? Уявіть, що ви їдете на велосипеді – аж раптом втрачаєте рівновагу і падаєте. Якщо сталося легке падіння без розбитих колін – найімовірніше у вас забій. Асфальт у цьому випадку – тупий травмуючий агент. Забій можна отримати і в побуті під час прибирання, на прогулянці чи в басейні, якщо ви стрибаєте у воду з великої висоти.

СИМПТОМИ

Як самостійно діагностувати забій? Якщо ви отримали будь-яку травму (чи просто вдарилися ногою об двері, коли мили підлогу), зважайте на можливі симптоми забою:

  • біль – найсильніший у момент травми, потім може слабшати;
  • припухлість у місці удару, що поступово збільшується;
  • поява синців;
  • гематоми – накопичення крові у пошкоджених тканинах;
  • якщо стався забій ноги чи забій руки, можливе порушення їхніх функцій;
  • при забої грудної клітки стає важко дихати, розмова, кашель чи сміх провокують болючі відчуття. При сильному забої може порушуватися робота органів грудної порожнини: легень та серця;
  • при забої суглоба (наприклад, колінного) гематома може розвинутися не лише у м’яких тканинах, а й у суглобовій порожнині. Так утворюється гемартроз. Клінічно такий стан проявляється болем у суглобі, зміною його контурів та порушенням функції.

УСКЛАДНЕННЯ

Хоч забій не є тяжкою травмою, однак у деяких випадках може призводити до важких ускладнень:

  • забій голови часто поєднується зі струсом мозку;
  • забій грудної клітки може приховувати перелом ребер і розвиток пневмотораксу;
  • сильний забій м’яких тканин може призвести до їхнього некрозу (відмирання);
  • забій внутрішніх органів з крововиливом у них (наприклад, забій печінки чи селезінки) може стати смертельним.

Тож будьте пильні: не нехтуйте власною безпекою і своєчасно звертайтеся за допомогою!

ЛІКУВАННЯ В АКСІС

У Центрі реабілітації хребта та суглобів Аксіс ми займаємося реабілітацією та фізіотерапією, щоб відновити вашу життєдіяльність після складних випадків забоїв. Сучасні методи лікування допоможуть пришвидшити процес загоєння гематом, відновити рухливість ушкоджених кінцівок та повернути еластичність зв’язок.

Наші лікарі на основі європейських протоколів лікування і принципів доказової медицини комплексно оцінять ваш стан та підтримають протягом усього періоду лікування і реабілітації.

Основні напрямки лікування захворювань м’язової системи в Аксіс є:

Запис на прийом

    ІНШІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

    12.07.2022

    Плоскостопість

    Людська стопа в стані норми має зведення – поперечний (під основами пальців) і поздовжній (за внутрішнім краєм стопи), наявність яких забезпечує амортизаційну функцію і допомагає утримувати тіло в рівному положенні. Плоскостопість є поширеним захворюванням, при якому опущені один або відразу обидва склепіння, у зв’язку з чим можуть розвинутися серйозні патології опорно-рухового апарату.

    12.07.2022

    М’язова слабкість (гіпотонус)

    ГІПОТОНУС – стан зниженого м’язового тонусу. Часто супроводжується слабкістю м’язів. Зниження гіпотонії м’язів не можна назвати самостійним захворюванням. Воно проявляється як наслідок інших серйозних причин.

    12.07.2022

    Гіпертонус

    У нормі м’язова тканина людського тіла постійно перебуває у робочому стані. Спочатку одні волокна перебувають у тонусі, але потім вони розслабляються, а напруга переходить на ділянку, що відпочила до цього. Гіпертонус – це стан, при якому м’язи напружені у спокої. Тонус м’язів контролюється сигналами від нервів, тож гіпертонус в першу чергу є ознакою порушення роботи нервової системи.

    12.07.2022

    Міозит

    МІОЗИТ – означає стан, що супроводжується запаленням в одному або більше м’язах. Слабкість набряклість та біль, найбільш характерні симптоми міозиту. Причинами міозиту можуть бути травми інфекції аутоімунні захворювання і побічні дії ліків. Лікування міозиту залежить від причини захворювання.

    12.07.2022

    Міалгія

    МІАЛГІЯ – м’язові болі різного характеру, виразності, локалізації. Розвиваються через численні причини, у тому числі можуть бути одним із симптомів будь-якого невралгічного, ревматичного, інфекційного, ендокринного захворювання. Міалгія – наслідок багатьох причин. Найчастіше її пов’язують із неправильними фізичними навантаженнями. Так, при надмірних навантаженнях, перенапрузі, неправильної техніки виконання фізичних вправ ушкоджуються і запалюються м’язові волокна, що спричиняє хворобливі відчуття.

    12.07.2022

    Слабкість в зв’язках

    СЛАБКІСТЬ В ЗВ’ЯЗКАХ – причина хронічного болю в тілі, що характеризується ослабленням зв’язки. Коли цей стан впливає на суглоби всього тіла, воно називається гіпермобільністю суглобів, який зустрічається приблизно у десяти відсотків населення і може бути генетичним. Розхитані зв’язки можуть виявлятися по-різному та по різному ступені тяжкості. Також це не завжди впливає на все тіло. Можуть бути розхитані зв’язки стоп, але не рук.