Малоінвазивне хірургічне лікування болю

Малоінвазивне хірургічне лікування носить амбулаторний характер. Сучасна апаратура дозволяє з високою точністю діагностувати причину болю, визначивши її джерело і «маршрут». Лікар під візуальним контролем рентгенологічної чи ультразвукової апаратури, за допомогою спеціальних інструментів, без розрізу, маніпулює поблизу нервових утворень, точно обробляючи мінімально обмежений обсяг тканин, які є джерелом захворювання.

Центр володіє всіма технологічними можливостями, сучасною апаратурою та методиками для малоінвазивного хірургічного лікування широкого спектру захворювань.

Епідуральна ін’єкція

Що таке епідуральна стероїдна ін’єкція?

Епідуральна стероїдна ін’єкція – є методом для зняття болю від стенозу хребтового каналу або грижі міжхребцевого диску, що тисне на нервові корінці та викликає біль в нозі та спині, порушення функцій (розлади сечовипускання, порушення ходи, порушення чутливості та рухів у ногах, тощо). Відносно невелика кількість кортикостероїду разом з місцевим анестетиком вводиться в епідуральний простір (потенційний простір усередині хребтового каналу) навколо спинномозкових нервів. Протизапальні ефекти кортикостероїдів відповідають за полегшення болю.

Кому потрібна стероїдна епідуральна ін’єкція?

Епідуральна ін’єкція допомагає пацієнтам, із грижами міжхребцевих дисків, дегенеративно-дистрофічними захворюваннями хребта, стенозом хребтового каналу та люмбоішиалгіями (болі в попереку та нижніх кінцівках). Це вважається невід’ємною, та найбільш ефективною частиною хірургічного малоінвазивного лікування захворювань хребта.

Які ризики і ускладнення?

Це безпечна маніпуляція. Але, як і будь-яка інвазивна маніпуляція, вона несе в собі невеликий ризик можливих ускладнень. У нашому Центрі для точного позиціонування голки, під час проведення ін’єкції, використовується ренген-навігація (С-дуга), тому ризики блокади зведені до мінімуму.

Трансфорамінальна ін’єкція

Що таке трансфорамінальна стероїдна ін’єкція?

Трансфорамінальна стероїдна ін’єкція – є методом для зняття болю від грижі міжхребцевого диску, яка розташовується більше назовні, що тисне на нервові корінці та викликає біль в нозі та спині, порушення функцій (порушення ходи, порушення чутливості та рухів у ногах, і т.д). Відносно невелика кількість кортикостероїду, разом з місцевим анестетиком вводиться в епідуральний простір навколо нервового корінця, в місці де йде тиснення грижею міжхребцевого диску. Протизапальні ефекти кортикостероїдів відповідають за полегшення болю. Даний вид втручання виконується під рентген-навігацією (С-дуга), на рентген-прозорому столі, що дає можливість максимально точно підійти до місця компресії нервового корінця та зробити ін’єкцію максимально ефективною.

Кому потрібна трансфорамінальна ін’єкція?

Трансфорамінальна ін’єкція допомагає пацієнтам, із грижами міжхребцевого диска, що мають бічну локалізацію, дегенеративно-дистрофічними захворюваннями хребта, стенозом хребтового каналу та люмбоішиалгіями (болі в попереку та нижніх кінцівках).

Які ризики і ускладнення?

Це безпечна маніпуляція. Але, як і будь-яка інвазивна маніпуляція, вона несе в собі невеликий ризик можливих ускладнень. У нашому Центрі для точного позиціонування голки, під час проведення ін’єкції, використовується ренген-навігація (С-дуга), тому ризики блокади зведені до мінімуму.

Радіочастотна абляція при больовому фасет синдромі

Які симптоми цього захворювання?

Симптоми больового фасет-синдрому: біль в поперековому відділі хребта, що може віддавати на передню поверхню живота, у сідниці, на бокову поверхню стегон, промежину; біль посилюється при розгинанні спини, при тривалому стоянні, сидінні; полегшення болю починається при займанні горизонтального положення.

Що таке радіочастотна абляція (РЧА) медіальних гілочок фасеткових суглобів?

Кожен хребець має на задній поверхні відростки, що формують із вище та нижче лежачим хребцем фасетковий суглоб. При тривалому фізичному навантаженні, у людей похилого віку виникає порушення кровопостачання цих суглобів та починаються дистрофічні зміни, розростання кісткових структур, поява кісткових додаткових виступів (остеофітів), що починають тиснути на нервові закінчення, що іннервують даний суглоб та викликають біль.

РЧА полягає у встановленні спеціальних голок в проекції фасеткових суглобів в проекції нервового корінця (медіальна гілка), що іннервує даний суглоб. Проводиться рентген-навінація правильного розташування голок, після чого проводиться «випалювання» даного корінця при температурі 80 ͦС тривалістю 90 секунд та виключення ураженого суглобу від болю. Після цього пацієнт відчуває зменшення болю в спині одразу.

Чи дозволить даний метод лікування позбавитись болю назавжди?

Даний метод лікування допомагає нам визначити нерв, який викликає біль в спині або шиї. На жаль, за допомогою цього метода можливо позбавитись лише болю, але причина захворювання залишається, тому проведення ЛФК та відповідних вправ для хребта є запорукою збереження позитивного ефекту.

Які ризики і ускладнення, пов’язані з цією маніпуляцією?

Це безпечна маніпуляція. Але, як і будь-яка інвазивна маніпуляція, вона несе в собі невеликий ризик можливих ускладнень. У нашому Центрі для точного позиціонування голки, під час проведення ін’єкції, використовується ренген-навігація (С-дуга), тому ризики блокади зведені до мінімуму.

Радіочастотна абляція при болях в куприку (кокцигодинія)

Які симптоми цього захворювання?

Біль у куприку (кокцигодинія). Болями в нижній частині тазу страждають велика кількість людей. У 5 раз частіше цим страждають жінки, аніж чоловіки. Часто це може призводити до зміщення куприка в сторону або допереду, та викликає тривалий ниючий біль, що значно утруднює повсякденне життя. Біль посилюється при сидінні, ході, вночі під час сну. Радикальним методом лікування є видалення куприка хірургічним шляхом, що несе за собою певні проблеми та ускладнення, адже до куприка кріпиться велика кількість м’язів та зв’язок.

Що таке радіочастотна абляція при болях в куприку?

Ми проводимо ін’єкцію непарного ганглія, що розташовується на передній поверхні крижової та куприкової кісток та відповідає за іннервацію куприка. Дана маніпуляція триває 15-20 хв після якої Ви на деякий час перестанете відчувати біль в куприку. При позитивному ефекті від ін’єкції ми проводимо більш радикальний метод лікування – радіочастотна абляція непарного ганглія. Даний метод широко застосовується у всьому світі та має надзвичайно високий ефективний результат.

Чи дозволить даний метод лікування позбавитись болю назавжди?

Під час радіочастотної абляції ми використовуємо рентген-навігацію для правильного розташування в проекції непарного ганглія (вузла). Після чого під місцевою анестезією тонкою пункційною голкою проходимо до нервового вузла та проводимо його прогрівання до 80 ͦ С протягом 90 секунд. Внаслідок цього Ви перестаєте відчувати біль на тривалий час.

Радіочастотна абляція колінного та кульшового суглобу

Які симптоми цього захворювання?

Больовий синдром у стегні та коліні внаслідок артрозу даних суглобів 3-4 стадії (дистрофічно-дегенеративне захворювання суглобів) являється показанням до протезування суглобу, але за деяких причин його неможливо виконати (важка супутня патологія, яка не дозволяє виконати операцію, або інші вагомі причини), або, навпаки після проведення протезування суглобу є відчуття болі в коліні чи стегні.

Що таке радіочастотна абляція генікулярних та кульшових нервів?

Діагностична ін’єкція (виключення іннервації) шляхом введення в проекції нерва, який іннервує уражений суглоб гормонального препарату (Бетаметазон) та місцевого анестетика (Лідокаїн, Бупівакаїн). Якщо ефект від ін’єкції буде позитивний (біль зменшиться на половину та більше) ми пропонуємо виконати більш радикальний метод лікування через деякий час – радіочастотна абляція чутливих гілок колінного, кульшового суглобів, які несуть больові імпульси.

Принцип роботи: під місцевою анестезією, рентген-контролем встановлюються голки навколо суглоба, де розташовуються нервові закінчення та проводиться прогрівання даних закінчень протягом 90 секунд при температурі 80 ͦ С. Після цього Ви перестанете на довгий час відчувати біль в суглобі та повертаєтесь до звичайного повсякденного життя.

Радіочастотна абляція тазового болю (при дисфункції крижово-клубового з’єднання)

Які симптоми цього захворювання?

Кістки тазу (клубова, лобкова та сіднична) утворюють тазове кільце, яке формується разом із крижовою кісткою, яка є частиною хребта. Крижова кістка з’єднується з клубовою на задній поверхні тазу та формують суглоб – крижово-клубове з’єднання.

Даний суглоб несе велике навантаження та є малорухливим.

Існує запалення даного з’єднання, яке називається сакроілеїт. Дана патологія характеризується вираженим болем в ділянці тазу, попереку, порушенням ходи, сидіння через біль. Також, може супроводжуватись підвищенням температури тіла, змінами на МРТ тазу та проявами запалення в загальному аналізі крові, тощо. Проте, існує ще одна патологія, яка може виглядати як остеохондроз поперекового відділу хребта, грижа міжхребцевого диску – дисфункція крижово-клубового з’єднання.

Діагностика

Даний діагноз діагностується тільки під час проведення певних тестів (Гаслена, Патрика, тощо). Пацієнти можуть скаржитись на біль в попереку, тазу, в нозі, що посилюється під час сидіння, порушення ходи через біль. Остаточно підтверджується діагноз після проведення ін’єкції в проекції даного суглобу. Вона виконується в операційній під рентген-контролем. Вводиться комбінація препаратів місцевий анестетик (лідокаїн чи бупівакаїн). Після чого пацієнт оцінює свій стан. При зменшенні болю та дискомфорту на половину або більше – пацієнту пропонується проведення радіочастотної абляції крижово-клубового з’єднання.

Радіочастотна абляція крижово-клубового з’єднання

Це маніпуляція, яка спрямована на «виключення» нервів, які несуть чутливу іннервацію в проекції даного з’єднання (суглобу) шляхом прогрівання їх під дією радіочастот до 80 ͦ С протягом 90 с. Після чого Ви позбавляєтесь болю на тривалий час та повертаєтесь до повсякденного життя.

Радіочастотна нейромодуляція при постгерпетичній невралгії

Захворювання нервової системи внаслідок наявності вірусу герпесу простого типу в організмі людини та ураженням периферичних нервів. Займає 3 місце по частоті нейропатичних больових синдромів після болю у нижній частині спини та діабетичній нейропатії. Механізм розвитку даного захворювання до кінця не з’ясований, але точно відомо, що ушкодження нерва спричинено порушенням взаємодії механізмів контроля збудливості нервової системи.

Лікування

Лікувальна тактика включає в себе прийом противірусних препаратів (ацикловір) та спрямованих на лікування нейропатичного механізму болю (габапентин, прегабалін).

Проте, часто на фоні прийому препаратів гострий біль переходить у хронічний та у пацієнтів з’являється нестерпний пекучий інтенсивний біль в ділянці обличчя, шиї, кінцівок, тулуба, який не знімається прийомом знеболюючих препаратів. В даній ситуації показана радіочастотна нейромодуляція ураженого нервового корінця (трійчастого нерву, міжреберного нерву, шийного корінця, тощо).

Дана маніпуляція виконується в умовах операційної під рентгенологічним чи ультразвуковим контролем під місцевою анестезією. Полягає у встановлення спеціальної голки в місці розташування ураженого нерву та проведення спеціального електрода, який під дією високоімпульсних радіочастот та температурою 42 ͦ С виключає больовий ланцюг в ураженому нерві. Після Ви позбавитесь болю на тривалий час або назавжди.

Радіочастотна абляція Гассерова вузла

Які симптоми цього захворювання?

Невралгія трійчастого нерву широко розповсюджена патологія. Хронічне захворювання, яке проявляється нападоподібним болем в ділянці обличчя (лоб, верхня або нижня щелепа) відповідно до нервової гілки нерву. Біль має гострий, інтенсивний, прострілюючий, спонтанний характер виникнення. За своїм характером та інтенсивністю болі відноситься на пізніх стадіях до суїцидального.

Найчастішою причиною даного захворювання є стиснення трійчастого нерву судиною (нейро-васкулярний конфлікт). Також може бути стиснення пухлиною головного мозку, аневризмою судин головного мозку, внаслідок перенесеної чи загострення герпетичної інфекції, у пацієнтів із розсіяним склерозом. При тривалому стисненні внаслідок постійної пульсації судини виникає витончення оболонки, що вкриває нерв. Після того як оболонка витончилась повністю люди починають відчувати постійний нестерпний біль в ділянці обличчя, що не знімається прийомом медикаментів. Напади болю провокуються жуванням, вживанням рідини, при вмиванні, голінні, тощо.

Які є методи лікування?

Першочергово необхідно виконати МРТ головного мозку для вияснення точної причини невралгії. Хворим призначають курс консервативного медикаментозного лікування (Карбамазепін, Фінлепсин, Габапентин, Прегабалін, тощо). При наявності пухлини чи то аневризми судини головного мозку – проводиться відповідне хірургічне втручання. При наявності нейро-васкулярного конфлікту – проводиться мікросудинна операція (Джанетта), яка полягає у встановленні спеціальної тефлонової прокладки між судиною та нервом, після чого пульсуючий біль зникає.

При наявності протипоказань до операції, чи при відсутності видимої причини невралгії – пропонується сучасний метод лікування – радіочастотна абляція Гассерова вузла.

Що таке радіочастотна абляція Гассерова вузла?

Операція полягає у проведенні тонкої голки зі спеціальним кінчиком на ній в місце розташування Гассерова вузла, що прогрівається до температури 75-80 ͦ С та виникає зменшення болю в обличчі. Дана операція проводиться під місцевою та внутрішньовенною анестезіями. Після операції може виникнути незначна терпкість в половині обличчя на стороні якої проводилось втручання.